دانش انگشت نگاری قسمت دوم

مزايای کاربری

بيومتريکها بسته به نوع کاربردشان در امور امنيتي و کنترلي نسبت به اسلاف خویش (کدها وکارت¬های شناسایی و علامت ها) مزیت های فراوانی دارند که در زير به برخی از آنها اشاره می‌شود:


• غیر قابل حدس زدن
• غیر قابل فراموشی و غیر قابل سرقت
• عدم نیاز به نگهداری ویژه
• سهولت استفاده
• سرعت استفاده
• کاهش هزینه های امنیتی در خصوص بکارگیری نیروی انسانی ورزیده
• کاهش زیانهای ناشی از تقلب، سرقت و ...
• امکان تعیین هویت اصلی و واقعی افراد به منظور: تشخیص مظنونین، مبارزه با تروریسم، ممانعت از فرار از قانون و جلوگیری از مهاجرتهای غیر قانونی.

تكنولوژي بیومتریک
امروزه تكنولوژي هاي بيومتريك مختلفي مورد استفاده قرار مي گيرد و هر كدام مبتني بر يك خصوصيت فيزيولوژيكي يا رفتاري افراد هستند. خصوصيتي كه براي سيستم هاي بيومتريك مورد استفاده قرار مي گيرد بايد دو خاصيت داشته باشد:
1- براي هر فرد منحصر به فرد باشد
2- براي هر فرد تكرار پذير باشد.
تكنولوژي هاي بيومتريك به 2 دسته كلي تقسيم مي شوند كه در هر گروه چند تكنولوژي جاي مي گيرد:
انواع بيومتريک¬ها
1. فيزيولوژيکي physiological
• عنبيه نگاري Iris –Scan
• شبکیه نگاری Scan - Retina
• انگشت نگاري Finger -- Scan
• سيستم خودکارتشخيص اثرانگشت(AFIS) System Automated Fingerprint Identificatio
• چهره نگاري Facial-Scan
• هندسه دست Hand - Scan
• صوت Scan – Voice

2. رفتاري Behavioral
• امضاء Scan - Signature
• نحوه تايپ کردن Stroke - Scan Key
• بیومتریک های دیگر شامل (نحوه راه رفتن - الگوی رگهای پشت دست - خطوط کف دست - شکل گوش (DNA - بوی الگوی بافتهای زیر پوستی دست.

تکنولوژی اثر انگشت :
نگاه اجمالی
اگر به قسمت کف انگشت شصت و سایر انگشتان بنگرید، خواهید دید که از یک عده خطوطی که بارتفاع 1/0 تا 4/0 میلیمتر می‌باشند تشکیل شده است. طرز آرایش این خطوط در اشخاص مختلف متفاوت می‌باشد و تاکنون مشاهده نشده است که خطوط یک نفر با نفر دیگر یکسان باشد. از این جهت است که برای شناسایی اشخاص، شکل خطوط انگشت آنها را ضبط می‌نمایند و شکل این خطوط از زمانی که شخص در گهواره است تا زمانیکه می‌میرد، تغییر نمی‌نماید.

تاریخچه انگشت نگاری
بشر از عهد قدیم تاکنون از خطوط انگشت برای شناسایی اشخاص استفاده کرده و می‌کند. چنانکه یک قرارداد بازرگانی در چین پیدا شده است که متعلق به 1200 سال پیش است و پای آن قرارداد را طرفین معامله هم انگشت زده و هم امضا نموده‌اند. هنوز هم در خاور دور در پشت کتابها در محل نوشتن اسم ، اثر انگشت مالک کتاب دیده می‌شود. در برگ شناسایی که پس از جنگ جهانی دوم در آلمان برای اشخاص صادر می‌گردید، اثر انگشت صاحب برگ هم ضبط می‌شد.
بدین ترتیب می توانیم بگوئیم كه حداقل از دو هزار سال پیش تاكنون اثر انگشت را برای معرفی اشخاص به كار برده اند . ولی از آگاهی بر اختصاصی و انفرادی بودن اثر انگشت افراد تا سازماندهی این آگاهی به شیوه ای علمی ، تفاوت بسیار است .نخستین كاری كه در زمینه انگشت نگاری و سازماندهی آن صورت گرفت ، تلاشهای مارچلومالپیگی در سال ۱۶۸۶ میلادی بود . مالپیگی ، استاد كالبدشناسی در ایتالیا ، خطوط برجسته نوك انگشتهای انسان را در زیر میكروسكوپ مورد مطالعه قرار داد . او متوجه شد كه این خطوط برجسته با طرحهایی حلقوی و مار پیچی مرتب شده اند .نخستین بار از انگشت برای شناسایی زندانیان ، رسما در سال ۱۸۵۸ در اروپا استفاده كردند . چند سال بعد ، نخستین كتاب درباره استفاده احتمالی از اثر انگشت ، انتشار یافت . در این كتاب ، روش انگشت نگاری یا استفاده از یك لایه بازك مركب چاپ ، شرح داده شده بود كه تا امروز نیز كار برد دارد.در سالهای ۱۸۸۰ – ۱۸۸۹ ، سرفرانسیس گالتون دانشمند انگلیسی ، دست اندركار تدوین روشی برای طبقه بندی اثر انگشت اشخاص شد. چند سال بعد یكی از ماموران پلیس لندن به نام سرادوارد هنری، روش او را آسانتر كرد. بلافاصله پس از آن ،‌استفاده از اثر انگشت به عنوان وسیله ای برای شناسایی افراد و كشف جرم ، تقریبا در تمام كشورها آغاز شد. امروزه در بسیاری از بیمارستانها، از نوزادها بلافاصله پس از تولدشان انگشت نگاری به عمل می آید.
برای اطمینان از عدم لو رفتن اطلاعات NIST توصیه می کند کارت های هوشمند عملیات تأیید هویت بیومتریک را از طریق سیستمی انجام دهند که به نام Match-on-Card شناخته می شود.
Match-on-Card نسبت به TPM از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است، اما نیازمند این است که تمام پی سی ها خواننده کارت هوشمند و خواننده اثر انگشت را به صورت مجتمع و یکپارچه دارا باشند. (دو خواننده جداگانه به اندازه کافی کارآمد نیستند؛ زیرا این حالت به این معنا خواهد بود که اطلاعات بیومتریک بدون محافظت روی پی سی قرار گیرند) اولین سخت افزاری که به این شکل ساخته شد، توسط Precise Biometrics و در دسامبر ۲۰۰۵ معرفی گردید.
مشکل مربوط به Match-on-Card این است که چنانچه کارت به سرقت رود، یک نفوذگر ماهر ممکن است بتواند بدون نیاز به اثر انگشت صحیح، به اطلاعات و کلیدهای شخصی دست پیدا کند یا الگوی اثر انگشت موجود را با اثر انگشت دیگری جابه جا نماید. ایراد دیگر این است که کارت های هوشمند قابلیت های پردازشی و حافظه نسبتاً پایینی دارند. به همین خاطر، میزان دقت الگوهای بیومتریک که روی این کارت ها پیاده سازی می شوند، از انواع ارائه شده روی پی سی ها پایین تر خواهند بود.
اثر انگشت :
برای استفاده از اثر انگشت از اسکنرهای مخصوصی استفاده می شود این اسکنرها انواع متفاوتی دارند بعد از اینکه انگشت روی صفحه اسکنر قرار گرفت، بسته به نرم افزار استفاده شده، اثر انگشت اسکن شده و نقاط کلیدی آن تعیین شده و با الگوی اولیه تطبیق داده می شود .
البته با توجه به اینکه زمان مقایسه بعد از مدتی که حجم مقایسات زیادشد ،بالا میرود و برای کمتر کردن این زمان، ابتدا نقاطی را به عنوان نقاط کلیدی برای دسته بندی اسکن های موجود استفاده می کنیم و در زمان انطباق از همین کلیدها استفاده کرده و زمان مقایسه را پایین می آوریم.
هر چند که تحلیل اثر انگشت بعضی از افراد مانند کارگرانی که کارهای سخت با دستهای خود انجام می دهند یا افراد معتاد مشکل است ولی در کل در بسیاری از موارد از اثر انگشت استفاده های موفقی انجام شده.
امروزه این اسکنرها نه تنها در ادارات پلیس بلکه در روی صفحه کلیدها و حتی موش واره ها وجود دارند و از آنها در موارد متفاوتی استفاده میشود ، مثلا میتوان با استفاده از امکانات نرم افزاری کامپیوتر را قفل کنیم و در صورتی سیستم کامپیوتری قفل را باز کند که اثر انگشت شما را روی صفحه اسکنر خود اسکن کند.
سیستمها می توانند جزئیاتی از اثر انگشت (نقاطی مانند تقاطعها یا کناره های برجستگی ها) یا کل تصویر را بگیرند. الگوهای مرجع که برای حفظ این جزئیات بکار می رود در حدود ۱۰۰ بایت هستند که در مقایسه با تصویر کاملی که از اثر انگشت با حجم ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ بایت میباشد بسیار کوچکتر هستند.
بعد از ساخته شدن الگو، تصوير نگه داشته نمي‌شود البته بايد گفت از روي الگو نمي توان تصوير اوليه را بازسازي كرد.
شكل و هندسه اثرانگشت براي هر فرد مجزا است و با رشد بدن تغيير نمي كند. طبقه بندي اثر انگشت ها براساس يك سري ويژگي ها انجام مي شود مثل حلقه ها و يا پيچ هاي اثرانگشت.

 اثر انگشت

مطابق شكل يك سري اثر انگشت را مي‌توان شناسايي كرد هر اثر انگشت در قسمت هاي مختلف با ويژگي هايي مشخص مي شود ويژگي هاي متمايز اثر انگشت موارد مقابل هستند: محل و جهت شاخه ها، مرزها، تقاطع ها و ...
روش تـشـخـيـص زنـده بـودن انگشـت
• ‌الگوي دمايي نوك انگشت
• ‌تشخيص از طريق تعرق بافت انگشت
• ‌روش هاي اندازه گيري دماي بافت
• ‌ايجاد گرما در محل قرار گيري انگشت
• ‌تشخيص زنده بودن اثر انگشت بر پايه آناليز ويولت

در حال حاضر اثر انگشت خوانهای زیادی در دامنه وسیعی وجود دارند که به همراه بعضی کارتخوانهااستفاده میشوند. اگرچه در حال حاضر قیمت آنها چندان پایین نیست اما میزان عرضه آنان در فروشگاههای کامپیوتر عادی باعث افت سریع قیمت آنان خواهد شد.

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به شرکت سیستم پرداز گیل میباشد. طراحی و اجرا: رایمون نگارش

copyyright   2013